?>

Współuzależnienie to zespół zachowań i zaburzeń, które charakteryzują osoby znajdujące się najbliższym otoczeniu osób uzależnionych. Alkoholizm, narkomania, uzależnienie od hazardu czy od dopalaczy to choroby wpływające na życie całych rodzin.

Najbliżsi, widząc problem z uzależnieniem u członka rodziny czy przyjaciela starają mu się pomóc w najlepiej jak potrafią, przynajmniej ich zdaniem. Bez odpowiednej wiedzy, ich starania są nieskuteczne. Na początku wiele osób stara się wręcz „kryć’ problem, usprawiedliwiając nieobecności w szkole, pracy, tłumacząc chorobą czy złym samopoczuciem osoby uzależnionej. Zaczyna się poczucie wstydu wśród sąsiadów, znajomych. W okolicznych sklepach, w pracy. Kolejny etap to obwinianie się, a zarazem usprawiedliwianie. Jednocześnie zaczyna się budowanie niezgody wobec osoby uzależnionej. Pada mnóstwo ostrych słów, wręcz gróźb, ale i one nie przynoszą żadnych efektów. Pojawia się bezsilność i bezradność. Zaczyna się błędne koło emocjonalne, strach przed powrotem do domu, nienawiść przeplatająca się ze współczuciem. To jeden z wielu przykładów rozwijania się współuzależnienia.

współuzależnienie pomoc leczenie terapia ośrodek filar mazowieckie warszawa grodzisk mazowiecki
współuzależnienie pomoc leczenie terapia ośrodek filar mazowieckie warszawa grodzisk mazowiecki

Długie przebywanie z osobą uzależnioną np. trwając w małżeństwie czy toksycznym związku powoduje liczne cechy współuzależnienia, w tym liczne zaburzenia emocjonalne:

  brak umiejętności podejmowania decyzji,

  nadopiekuńczość nad osobą uzależnioną,

  tłumienie emocji i myśli,

  brak zaufania do siebie i innych,

  trudności w porozumiewaniu się,

  zaniedbywanie własnych potrzeb

  brak umiejętności stawiania granic,

  obniżone poczucie własnej wartości,

  poczucie bezsensu życia,

  brak asertywności,

  skrajne reakcje emocjonalne,

  rezygnację z siebie na rzecz potrzeb partnera,

  liczne zaburzenia emocjonalne w tym depresję, lęki, irracjonalną nadzieję itp.

Taka osoba zaczyna zaniedbywać samą siebie, dzieci innych członków rodziny, a zamiast tego przenosi całą swoją uwagę na uzależnionego partnera.

współuzależnienie pomoc leczenie terapia ośrodek filar mazowieckie warszawa grodzisk mazowiecki

Osoby współuzależnione powinny szukać pomocy nie tylko dla osoby uzależnionej, ale również dla siebie. Terapia osób współuzależnionych jest w stanie pomóc w skutecznym pozbyciu się lęków, poczucia winy czy zaburzeń emocjonalnych. Niestety, wiele osób nie wie o występowaniu współuzależnienia, a nawet jeśli, nie wiedzą gdzie skutecznie szukać pomocy.

Terapia współuzależnień odbywa się w trybie ambulatoryjnym, regularnych spotkań indywidualnych lub grupowych, przeznaczonych tylko dla osób współuzależnionych. Jest również wiele grup samopomocowych dla osób współuzależnionych.

Pozostańmy w kontakcie

Nasz telefon jest czynny 24h/7 dni w tygodniu przez cały rok.

+48 737 199 997

+48 726 017 019

+48 737 199 997

kontakt@osrodekfilar.com.pl

Odwiedź nas w Ośrodku

ul. Radziejowicka 120 05-825 Adamowizna koło Grodziska Mazowieckiego