Termin „DDA” oznacza Dorosłe Dzieci Alkoholików.
DDA – Dzieci z Rodzin Alkoholowych – blizny po traumie
DDA, czyli Dzieci z Rodzin Alkoholowych, to osoby, które dorastały w rodzinach, gdzie alkoholizm był obecny i wpływał na ich życie. Choć często nie piją sami, trauma związana z życiem w takim środowisku wywiera trwały wpływ na ich psychikę i funkcjonowanie w dorosłym życiu.
Czym charakteryzuje się DDA?
Osoby DDA często borykają się z:
Czuwaniem nad innymi i przejmowaniem odpowiedzialności za ich problemy.
Niską samooceną i problemem z budowaniem zdrowych relacji.
Lękiem i poczuciem niepewności.
Problemem z wyrażaniem emocji i trudnościami w komunikacji.
Skłonnością do uzależnień od substancji psychoaktywnych lub zachowań.
Problemem z ustalaniem granic i poddawaniem się presji otoczenia.
DDA to nie tylko przeszłość, ale także przyszłość.
Trauma związana z DDA nie znika z czasem. Osoby DDA często doświadczają jej efektów w dorosłym życiu, co może prowadzić do:
Choroby psychiczne.
Problemy w pracy i relacjach interpersonalnych.
Trudności w budowaniu stabilnego życia.
Osoby z syndromem DDA w dzieciństwie często doświadczały uczuć bezradności, poczucia winy i wstydu. W dorosłym życiu, mimo prób wyparcia przeszłości, bagatelizowania jej znaczenia lub usprawiedliwiania zachowań rodziców, nieświadomie powielają błędy wynikające z alkoholowych problemów w ich rodzinnych domach. Takie osoby są narażone na popadanie w podobne uzależnienia lub nawiązywanie relacji z osobami zmagającymi się z alkoholizmem. Dodatkowo mogą również borykać się z zaburzeniami osobowości.
Terapia DDA
Głównym zadaniem terapii DDA jest zapewnienie wsparcia. Terapeuta dąży do pomocy w uporządkowaniu i nazwaniu trudnych doświadczeń z przeszłości, umożliwiając osobie z problemem DDA głębsze zrozumienie własnej sytuacji oraz dostrzeżenie powiązań między obecnym życiem a doświadczeniami z dzieciństwa. Najważniejszym elementem terapii jest jednak odciążenie DDA z poczucia winy, które towarzyszy wielu dzieciom alkoholików. Osoby te – bezpośrednio lub pośrednio obarczane winą za problem alkoholowy rodzica – są przekonane, że ponoszą odpowiedzialność za działania i uczucia innych ludzi. To ogranicza zdolność DDA do doświadczania prawdziwej radości życia, bez przejmowania się winą za wszelkie niepowodzenia.
W trakcie terapii osoba z syndromem DDA pracuje nad budowaniem poczucia własnej wartości, rozwija umiejętność nawiązywania relacji z otoczeniem, kształtuje cele i marzenia, a także uczy się asertywności. Wszystko po to, żeby po ukończeniu terapii osiągnąć stabilność emocjonalną i z większym optymizmem podjeść do budowania swojego życia w teraźniejszości.
Terapia DDA Warszawa
Terapia dla osób z syndromem DDA prowadzona jest na ogół w trybie ambulatoryjnym, choć w niektórych przypadkach wskazana jest terapia stacjonarna, a w skrajnych nawet hospitalizacja i/lub dodatkowa farmakologia pod opieką lekarza psychiatry. Starając się jak najlepiej odpowiadać na potrzeby osób dotkniętych problemem alkoholowym – także w sposób pośredni poprzez dorastanie w rodzinie alkoholowej – oferujemy profesjonalną terapię DDA. Zapewniamy przyjazną atmosferę, profesjonalizm terapeutów oraz dyskrecję. Dogodna lokalizacja Ośrodka Leczenia Uzależnień FILAR sprawia, że od lat pozostajemy atrakcyjną alternatywą terapeutyczną dla osób z syndromem DDA z Warszawy i najbliższej okolicy.
Jeśli Ty lub ktoś z Twoich bliskich zmaga się z problemami związanymi z DDA, nie czekaj! Skontaktuj się z nami, a my pomożemy Ci znaleźć drogę do zdrowia i szczęścia.