?>

Odtrucie alkoholowe, znane również jako detoksykacja alkoholowa, to proces medyczny mający na celu bezpieczne usunięcie z organizmu resztek alkoholu oraz toksyn poalkoholowych. Jest to pierwszy krok w leczeniu alkoholizmu i ma na celu zarządzanie objawami zespołu odstawiennego. 

Proces oczyszczania organizmu może wymagać nadzoru medycznego, szczególnie w przypadku ciężkich uzależnień. Wynika to przede wszystkim ze względu na ryzyko poważnych objawów odstawienia, takich jak drżenie, lęk, halucynacje, a nawet delirium tremens.

Na czym polega odtruwanie alkoholowe?

Odtruwanie alkoholowe to proces, który nie jest leczeniem alkoholizmu jako takiego, lecz jego istotnym elementem. Jego głównym celem jest oczyszczenie organizmu z alkoholu i bezpieczne przeprowadzenie pacjenta przez dolegliwości związane z odstawieniem. Odtruwanie alkoholowe jest konieczne zarówno w przypadku osób uzależnionych od alkoholu, jak i tych, którzy doświadczają jednorazowego zatrucia alkoholowego.

Proces odtruwania polega na eliminacji toksyn z organizmu. W przypadku długotrwałego spożywania alkoholu dochodzi do zaburzeń gospodarki wodno-elektrolitowej, a poziomy jonów potasu, magnezu i sodu ulegają zmianie. Odtruwanie ma na celu przywrócenie optymalnego poziomu tych substancji, co przyczynia się do złagodzenia fizycznych objawów zatrucia, takich jak padaczka alkoholowa, oraz psychicznych, na przykład stanów depresyjnych.

Podczas odtruwania pacjentom podawane są:

  • witamina B1,
  • magnez,
  • potas.

Dodatkowo, aby złagodzić skutki zespołu abstynencyjnego, uzależnionym podawane są środki farmakologiczne, takie jak leki przeciwbólowe, nasenne i uspakajające.

Ile trwa odtruwanie alkoholowe?

Przyjmuje się, że detoks powinien trwać minimum 7 do 10 dni. Jest to kryterium przyjęte przez NFZ. Dokładny czas oczyszczania organizmu należy określić indywidualnie, biorąc pod uwagę m.in.:

  • stopień zaawansowania choroby,
  • poziom toksyn we krwi,
  • ogólny stan fizyczny i psychiczny osoby uzależnionej.

Należy pamiętać o tym, że szybki detoks nie jest bezpieczny, a samo podanie kroplówek nie jest tożsame z detoksykacją organizmu.

Odtrucie alkoholowe: Ośrodek Leczenia Uzależnień Filar

Masz problem z nadużywaniem alkoholu? Ośrodek Leczenia Uzależnień Filar realizuje odtrucie alkoholowe. Działamy kompleksowo, oferując indywidualne podejście do każdego pacjenta. Na terenie Warszawy zapewniamy transport Pacjentów z dowolnie wybranego miejsca do Ośrodka. Po odtruciu alkoholowym umożliwiamy kontynuowanie leczenia w ramach wybranej formuły terapeutycznej

W razie pytań lub wątpliwości pozostajemy do dyspozycji.


Pozostańmy w kontakcie

Nasz telefon jest czynny 24h/7 dni w tygodniu przez cały rok.

+48 737 199 997

+48 726 017 019

+48 737 199 997

kontakt@osrodekfilar.com.pl

Odwiedź nas w Ośrodku

ul. Radziejowicka 120 05-825 Adamowizna koło Grodziska Mazowieckiego