?>

Podjęcie decyzji o udaniu się na odwyk to ważny krok w procesie leczenia uzależnień. Często jednak pojawia się pytanie o to, jak rozpoznać moment, w którym pozornie nieszkodliwe zachowanie staje się nałogiem i wymaga leczenia.

Rozpoznanie tego momentu jest kluczowe dla skuteczności terapii i możliwości utrzymana abstynencji w długiej perspektywie czasu. Dlatego w tym artykule skupimy się na sygnałach i okolicznościach, które mogą wskazywać na konieczność podjęcia leczenia odwykowego.

Kiedy uzależnienie staje się problemem?

Tak naprawdę o tym, że uzależnienie zaczyna dominować nad Twoim życiem i w związku z tym potrzebujesz profesjonalnej pomocy może świadczyć wiele różnych sygnałów, takich jak:

Zaniedbywanie obowiązków (prywatnych i zawodowych)

Jednym z pierwszych sygnałów rozwijającego się uzależnienia jest zaniedbywanie obowiązków zawodowych, rodzinnych czy edukacyjnych. Osoba uzależniona może zacząć ignorować ważne terminy, obniżać jakość pracy lub zaniedbywać opiekę nad dziećmi z powodu skupienia na substancji.

kłótnia partnerów

Problemy w relacjach

Uzależnienie często prowadzi do konfliktów z rodziną, przyjaciółmi czy partnerami. Jeśli relacje zaczynają cierpieć z powodu nadużywania substancji, może to być sygnał, że nadszedł czas na szukanie pomocy.

Zmiany w zachowaniu

Nagłe zmiany nastroju, agresja, apatia lub wycofanie społeczne mogą być oznakami, że uzależnienie zaczyna mieć poważny wpływ na życie emocjonalne i społeczne osoby.

Problemy ze zdrowiem fizycznym i psychicznym

Problemy ze zdrowiem, takie jak pogorszenie kondycji fizycznej, problemy ze snem, niepokój, depresja czy inne zaburzenia psychiczne, mogą być bezpośrednio związane z nadużywaniem substancji i świadczyć o tym, że picie czy branie dla towarzystwa czy rozluźnienia stało się problemem.

Utrata kontroli

Jeśli osoba próbuje, ale nie jest w stanie ograniczyć lub zaprzestać używania substancji mimo negatywnych konsekwencji, jest to silny sygnał, że potrzebna jest pomoc z zewnątrz. Co ważne, odwyk w tym przypadku nie powinien ograniczać się wyłącznie do oczyszczenia organizmu z substancji i toksyn, ale obejmować także psychoterapię, która pomoże w dotarciu do źródła problemu.

Zaniedbywanie dotychczasowych aktywności i pasji

Gdy hobby, zainteresowania i aktywności, które kiedyś sprawiały przyjemność, są zaniedbywane na rzecz uzależnienia, może to wskazywać na potrzebę interwencji.

Problemy finansowe

Uzależnienie często prowadzi do problemów finansowych, wynikających z nadmiernego wydawania pieniędzy na substancję, co może być kolejnym sygnałem alarmowym.

Wczesna obserwacja i trafna interpretacja powyższych sygnałów są kluczowe zarówno w kontekście zapobiegania dalszemu rozwojowi uzależnienia, jak i rozpoczęcia skutecznego leczenia. Ważnym jest, żeby osoby doświadczające tych problemów, jak i ich bliscy, nie bagatelizowali sygnałów uzależnienia i szukali profesjonalnej pomocy.

Pozostańmy w kontakcie

Nasz telefon jest czynny 24h/7 dni w tygodniu przez cały rok.

+48 737 199 997

+48 726 017 019

+48 737 199 997

kontakt@osrodekfilar.com.pl

Odwiedź nas w Ośrodku

ul. Radziejowicka 120 05-825 Adamowizna koło Grodziska Mazowieckiego