?>

Uzależnienie od alkoholu wiąże się z występowaniem tzw. ciągów alkoholowych, które mogą trwać klika dni lub tygodni. Ciągi zaburzają gospodarkę jonowo-elektrolitową organizmu, prowadząc do niedoborów witamin i minerałów. Ich gwałtowne przerwanie skutkuje nieprzyjemnymi, a nierzadko także niebezpiecznymi dla życia i zdrowia osoby uzależnionej objawami zespołu abstynencyjnego.

Objawy zespołu abstynencyjnego stanowią odpowiedź organizmu na głód biochemiczny. Tym, co umożliwia przywrócenie równowagi gospodarki jonowo-elektrolitowej jest odtrucie alkoholowe.

Czym jest odtrucie alkoholowe?

Odtrucie alkoholowe to oczyszczenie organizmu z toksyn poalkoholowych oraz złagodzenie fizycznych i psychicznych skutków jego gwałtownego odstawienia. Detoksykacja organizmu polega na uzupełnieniu płynów, podaniu witamin i minerałów, a w uzasadnionych przypadkach także środków farmaceutycznych. Aby złagodzić skutki zespołu abstynencyjnego, osobom uzależnionym na detoksie podaje się leki przeciwbólowe, nasenne i uspakajające.

Proces odtrucia alkoholowego

Proces odtrucia alkoholowego uznaje się za pierwszy i kluczowy etap leczenia choroby alkoholowej. Jego głównym celem jest bezpieczne usunięcie alkoholu z organizmu. Proces ten może być realizowany w różny sposób, w zależności od indywidualnych potrzeb pacjenta i stopnia zaawansowania uzależnienia.

Pierwszym krokiem w procesie odtrucia jest dokładna ocena medyczna. Lekarze oceniają stan zdrowia pacjenta, historię picia, a także ewentualne współistniejące problemy zdrowotne. Ta wstępna ocena jest niezbędna do zaplanowania odpowiedniego procesu detoksykacji. Zależnie od stanu zdrowia pacjenta oraz jego sytuacji życiowej odtrucie alkoholowe może się odbywać w warunkach stacjonarnych (w szpitalu lub specjalistycznym ośrodku) lub ambulatoryjnych (w domu pacjenta).

Zarządzanie objawami odstawienia w odtruciu alkoholowym

Podczas odtrucia pacjent może doświadczać różnych objawów odstawienia, takich jak drżenie, lęk, bezsenność, nudności, a w cięższych przypadkach nawet drgawki czy halucynacje. W kolejnej fazie do objawów fizycznych dochodzą objawy natury psychicznej. W niektórych przypadkach stosuje się leki, aby pomóc w zarządzaniu objawami odstawienia i zapobiegać poważniejszym komplikacjom. Ponadto, przez cały czas trwania odtrucia pacjent jest ściśle monitorowany przez personel medyczny, aby zapewnić jego bezpieczeństwo i komfort.

Odtrucie alkoholowe i co dalej?

Walka z chorobą alkoholową nie powinna się kończyć wraz z przywróceniem równowagi jonowo-elektrolitowej organizmu. Zaplanowanie dalszego lecenia jest bardzo ważne. Zapewniaciągłość opieki i zwiększa szanse na trwałe wyzdrowienie. Dalsze leczenie ma na celu nie tylko utrzymanie abstynencji, ale także rozwiązanie podstawowych problemów psychicznych i behawioralnych, które mogły przyczynić się do rozwoju uzależnienia.

Pozostańmy w kontakcie

Nasz telefon jest czynny 24h/7 dni w tygodniu przez cały rok.

+48 737 199 997

+48 726 017 019

+48 737 199 997

kontakt@osrodekfilar.com.pl

Odwiedź nas w Ośrodku

ul. Radziejowicka 120 05-825 Adamowizna koło Grodziska Mazowieckiego